Porady

Transfery pieniężne w dobie pandemii COVID-19

Pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze życie w większym stopniu, niż byśmy sobie tego życzyli. Wydłużona kwarantanna odbiła się na gospodarkach poszczególnych krajów, jak i gospodarce światowej. Skutki kwarantanny odczują bogate, jak i biedne kraje. Bank światowy podaje, że jeśli kwarantanna nie skończy się po końca czerwca, możemy spodziewać się dużej recesji. A jak korona wirus wpływa na transfery pieniężne?

Transfery pieniężne a koronawirus

W okresie pandemii obserwujemy, jak poszczególne kraje zamykają się do wewnątrz, zupełnie inaczej niż przez kilka ostatnich lat, gdzie dzięki uniom i globalizacji rozlewaliśmy się na zewnątrz. Wielu pracowników migracyjnych, którzy wyjechali do innych krajów zarobkowo, zostawiając swoich bliskich w kraju pochodzenia, przeżywa teraz poważny problem. Nie chodzi tutaj tylko o problemy z pracą, ale także o służbę zdrowia, czy dostęp do pomocy państwa na skutek następstw wirusa COVID-19. Biedniejsze kraje, gdzie nie było pracy, borykają się z poważnym problem, gdyż transfery związane z pracą migracyjną zmniejszą się nawet o jedną trzecią dla biednych krajów, jak podaje Bank Światowy. Jest to poważny odpływ wpływów, na które gospodarki te liczą. 

Praca zarobkowa za granicą a koronawirus

Osoby, które wyjeżdżają z biednych krajów do pracy w innych tych bogatszych. Pracują najczęściej w sektorach najbardziej zagrożonych następstwami wirusa, jest to turystyka, gastronomia, handel, transport czy hotelarstwo. Dodatkowo pojawia się problem związany z powrotem do ich rodzinnego kraju, jeśli granice są zamknięte, a oni w wyniku pandemii stracili pracę. Jest to bardzo duże zagrożenie, z którego coraz wyraźniej cały świat zdaje sobie sprawę.

Sytuacja Polaków za granicą a pandemia COVID-19

W podobnej sytuacji są Polacy za granicą, którzy na skutek kwarantanny utknęli np. na wyspach. W takiej sytuacji tani przelew do Anglii środków, które pozwoli im przeżyć w czasach pandemii, będzie nieocenionym wsparciem, gdyż mogą mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia. W zależności od czasu trwania kwarantanny będziemy w stanie oszacować skalę następstw i gospodarczego kryzysu, który na pewno nas nie ominie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ