Porady

Czy osoba zadłużona może otrzymać pożyczkę?

Kiedy osoba zadłużona stara się o kredyt, bank ma prawo odmówić udzielenia jej kredytu, nawet gdy posiada ona stałe źródło dochodów. Odmowy zdarzają się nawet, gdy potencjalny pożyczkobiorca stara się o kwoty rzędu 2-3 tysięcy złotych. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które borykały się z nieterminową spłatą zadłużenia. Odmowną odpowiedź banku mogą otrzymać nawet te osoby, które spóźniły się ze spłatą kolejnych rat o parę dni. Banki mogą co prawda zastosować wobec nich łagodniejsze zasady i udzielić im finansowania, jednak gdy pożyczkobiorca w przeszłości spóźnił się ze spłatą raty o więcej niż 30 dni, żadna placówka nie udzieli mu kolejnego kredytu gotówkowego.

pozyczkiWarto jednak pamiętać, że istnieje produkt finansowy taki jak pożyczka dla zadłużonych. Nie jest on dostępny w bankach, ale w firmach pożyczkowych. Firmy pożyczkowe nie podlegają bowiem przepisom prawa bankowego i mogą udzielać finansowania bez wcześniejszego sprawdzania zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Należy zaznaczyć, że na wysokość tej zdolności składa się między innymi łączna kwota zadłużenia danej osoby. Ponadto firmy pożyczkowe nie mają obowiązku sprawdzania, czy osoba wnioskująca o pożyczkę pozabankową miała w przeszłości problemy ze spłatą zadłużenia na czas.

Firmy pożyczkowe oferują więc pożyczki dla zadłużonych, widząc w tej grupie osób dużą liczbę potencjalnych pożyczkobiorców. Osoby te nie mają bowiem możliwości skorzystania z innej oferty i nie uda im się pożyczyć pieniędzy u konkurencji. Warto podkreślić, że produktu tego nie oferują jednak wszystkie instytucje pozabankowe.

Część firm pożyczkowych odstąpiła bowiem od zasady niesprawdzania historii kredytowej swoich klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej, czyli w BIK. Niektóre instytucje w celu ochrony swojego kapitału i zmniejszenia liczby niesolidnych klientów, zaczęły kontrolować historię kredytową osób, które po raz pierwszy starają się o uzyskanie pożyczki. W ten sposób osoby, które nie spłacały lub nie spłacają zadłużenia, otrzymają odmowną decyzję kredytową. Od decyzji tej nie będzie odwołania tak samo jak ma to miejsce w bankach.

Pożyczka dla zadłużonych nie jest nierealna, jednak warto pamiętać, że o wiele łatwiej jest nie dopuścić do powstawania zaległości kredytowych bądź negocjować warunki spłaty zadłużenia w przypadku trudności finansowych, niż starać się później o uzyskanie pożyczki pomimo złej historii kredytowej. Pożyczać pieniądze należy bowiem mądrze – wtedy, gdy posiada się środki finansowe umożliwiające spłatę zaciągniętego zobowiązania. W przeciwnym razie nasze działania będą skrajnie nieodpowiedzialne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ